piatok 30. decembra 2011

Formatovanie textu a oramovanie


Po otvorení Excelu sa nám zobrazí Karta domov.


Vo vyznačenom rámčeku vidíme možnosti, s ktorými môžme upravovať text, meniť farbu buniek a písma, a tiež paleta na orámovanie dokumentov.

  1.  Font: V rozbaľovacom menu definujeme akým fontom budeme písať. Pre jednoduché výpočty nie je vhodne používanie ozdobných písiem lebo sú nečitateľné. Záleží len na Vás ake písmo použiteje. 
  2. Font-size: Veľkosť písma. Vyberiete si veľkosť písma. Pre zvýraznenie nadpisov tabuliek a doležitých údajov sa zvačša používa písmo vačšie ako to, ktorým sa zadávajú obyčajné údaje.
  3. Pre vybraný rozsah buniek zvačší alebo zmenší písmo.
  4. Formatovanie textu: Bolt/kurzíva/podčiarknuté 
  5. Pri oramovaní sa budeme musiet chviľku zastaviť. Oramovanie v exceli je výborne vyriešene a ponuka množstvo rôzných preddefinovaných oramovaní. Pre ozaj náročných je tu možnosť nakresliť si oramovanie alebo vybornou pomockou je aj ponuka v najnižšom riadku "Dalšie oramovanie" 

  6. Farba výplne: pre vybraný rozsah buniek zmení farbu. 
  7. Farba písma: Ponuka bude úplne rovnaká ako pri farbe výplne.
  8. Format buniek: Písmo. Pre malé zhnutie je to ponuka na formatovanie písma s ukážkou ako to písmo bude v konečno dôsledku vyzerať. V tejto ponuke však nájdete formatovanie indexov. Či už horný alebo dolný. 
Každý z nás ma iné predstavy o formatovaní svojich dokumentov tak necham už len na vašej kreativite ako svoj text a bunku sformatujete.

Excel - Krok za krokom

V tejto sekcii by som rád priblížil Excel hlavne starším ľudom, ktorí majú minimum skúsenosti s počítačmi a chceli by si vytvárať vlastné šablóny a dokumenty.

Využil by som 2 možnosti.
  1. Postupne budem prechádzať jednotlive karty a budem popisovať ich funkcie na príkladoch
  2. Jednoduchými príkladmi dokumentov, zostáv a šablón naučiť, ako si podobné dokumenty vytvoriť svojpomocne.
V prvej lekcií sa vyberieme možnosťou číslo 1. kde preberieme kartu domov po častiach.


Excel - úvod do funkcii

Funkcie v Exceli sú preddefinované vzorce, ktoré na základe konkretných hodnôt (Argumenty funkcie) vykonávajú výpočty v predpísanej štruktúre a poradí.

Čo by takáto funkcia mala obsahovať?


Každá funkcia v exceli musí obsahovať znamienko rovnosti (=). Ďalej nasleduje názov funkcie a ľavá zátvorka, argumenty funkcie oddelené čiarkami a pravá zátvorka.


Excel a logika výpočtov v ňom sa najlepšie chápe pomocou príkladov.
Riešime problém, kedy chceme určiť počet žiakov v triede. Tento príklad by sa dal jednoducho vyriešiť aj z hlavy. Ale predstavme si, že "naša trieda" (databáza) obsahuje tisíce žiakov.

Pre určenie počtu žiakov použijeme funkciu COUNTA - vráti počet hodnôt, ktoré nie sú prázdne.
zápis pre túto funkciu vyzerá nasledovne: =COUNTA(Hodnota1; hodnota2; ....)

Pre našu konktrétnu tabuľku to vyzerá takto: =COUNTA(A2:A9)
respektíve: =COUNT(Tabuľka1[Meno])
Výsledkom je hodnota 8 žiakov. V pomocníkovi alebo v iných literárnych zdrojoch často nájdeme pojem "Vráti hodnotu".

V našom príklade môžme pokračovat ďalej a určit aký počet žiakov v danej triede má známku 1, 2, 3, 4, 5. Je samozrejme ze tento priklad je veľmi triviálny. No na pochopenie fungovania funkcií je veľmi dobrý.

Pre tento účel využívame funckiu COUNTIF, ktorá vráti počet prvkov, ktoré spĺňajú iste kritérium. V našom prípade, koľko žiakov ma známku 1, 2, ...

vzorec pre tento výber: =COUNTIF(Tabuľka1[Známka];B13)
alternatíva:  =COUNTIF($B$2:$B$9;B13)
Na tomto mieste by som sa pozastavil. V alternatívnom vzorci figuruje zápis  $B$2:$B$9, ktorý znamená absolútnu polohu výberu. Menená bunka je iba B13. V taktomto zápise môžme skopírovaním vzorca vypočítať výsledok pre všetky parametre.

Výsledkom je nasledujúca tabuľka:

štvrtok 29. decembra 2011

Excel - úvod

Microsoft Excel je tabuľkový procesor od spoločnosti Microsoft. Beží na systémoch Microsoft Windows a tiež na počítačoch Macintosh.
Microsoft vstúpil na trh tabuľkových kalkulátorov v roku 1982 s programom Multiplan - ten však nedokázal konkurovať vtedajšiemu Lotus 1-2-3. Tento moment znamenal vývoj nového tabuľkového kalkulátora pod názvom Excel.

MS Excel bol prvý program, ktorého GUI (Graphical User Interface - Grafické uživateľské rozhranie) využívalo rozbalovacie menu ovládané klikaním myšou. Práca s ním sa stala pre užívateľov ďaleko pohodlnejšia.

V roku 1987 bol Excel uvedený ako jedna z prvých aplikácii pre systém MS Windows. Bol jeden z hlavných dôvodov prečo sa užívatelia rozhodli prejsť na systém Windows. Táto verzia bola zjednotená s Mac a označená ako verzia 2.0 - z toho dôvodu neexistuje žiadna verzia Excel 1.0 pre Windows. Od roku 1988 Windows 3.0 dosiahol širokého rozšírenia a do leta 1992 sa neobjavil jediný konkurenčný tabuľkový procesor pre MS Windows.

V roku 1993 Microsoft pridal podporu pre Visual Basic for Applications (VBA). V tom istom roku tiež vyšla prvá verzia MS Office. MS Word a MS PowerPoint bol upravený tak, aby ich GUI odpovedalo štandardu, ktorý zaviedol Excel.

Súčasná verzia Excelu pre Windows nesie názov Microsoft Office Excel 2010 (ktorú mimochodom využívam aj ja). Pre Mac OS je označená ako Microsoft Excel 2008.

spracované podľa: http://cs.wikipedia.org/wiki/Microsoft_Excel